Miért "csodafa" a Moringa Oleifera?
A Moringa Oleiferát, a moringa nemzetség ezt a legkedveltebb faját nem véletlenül nevezik “csodafának”. A növény minden része hasznos felhasználás szempontjából, a gyógyászatban, az élelmiszeriparban, de akár víztisztításra is alkalmas. Igazi szuperélelmiszer, az egyik leggazdagabb tápanyagforrást kínálja a gyökerétől a lombozatáig a virágjain át egyaránt.
A Moringát évezredek óta használják élelmiszerként és gyógyszerként. Gazdag tápanyagtartalma, bizonyított antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatása miatt a Moringa Ázsiában, Latin-Amerikában és Afrikában az étrend fontos részét képezi. Hasonlóképpen a Moringát a természetgyógyászatban betegségek kezelésére használják. Az ayurvéda növekvő elfogadottságával a Moringa az utóbbi években Európában is egyre népszerűbbé vált.
A moringa fa eredetileg Észak-Indiából, a Himalája vidékéről származik. Ma a moringa fát Srí Lankán, az arab térségben, Délkelet-Ázsiában és Latin-Amerikában is termesztik. Az ültetés és a termesztés egyszerűsége, valamint számos felhasználási módja miatt a moringa fa rendkívül népszerű növény. Nemcsak a hosszan tartó szárazságot tűri gond nélkül, de növekedése is átlagon felüli, az első évben akár 8 méteres magasságot is elérhet, a következő években pedig évente 3-5 métert nő.
Gyakorlatilag a moringa fa minden részét évezredek óta használják táplálkozási, megelőző vagy gyógyító célokra, és még ma is használják erre a célra. Táplálkozási szempontból a moringa fa (Moringa oleifera) kiváló és gazdag tápanyagforrás,magas fehérje-, vitamin- és ásványi anyag tartalma miatt.
A Moringát nemcsak az ayurvédikus gyógyászatban használják gyógynövényként. A kéreg, a gyökerek, a levelek, a magok, a virágok és a gyümölcsök főként gyümölcslevekké, teákká és olajokká feldolgozva sokféle javallatra használják. Az Ayurvédában több mint 300 betegség megelőzésére használják.
A moringa fa egyes összetevőinek antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatása mára már tudományosan is nagymértékben bizonyított. Jelenleg több mint 700 tanulmány bizonyítja a moringa számos pozitív egészségügyi hatását, és a mai napig nem ismertek mellékhatások.
Napjainkban a Moringát étrend-kiegészítőként vagy gyógyászati célokra használják teák, olajok, kapszulák és por formájában, különösen alultápláltság esetén, gyulladásos folyamatok gátlására és antioxidánsként. A vegán étrendet folytató vagy sokat sportoló emberek számára előnyös, hogy a moringa összetevőiből készült készítmények fogyasztása során a benne lévő tápanyagok gyorsan és könnyen hozzáférhetővé válnak.
A gyógynövényként és élelmiszerként való felhasználásán kívül a moringa fának van egy nemrégiben felfedezett fontos alkalmazási területe: a moringa magjai természetes alvadékképzőként (fehérjéket megkötő anyagok) működnek, és így a víz tisztítására is felhasználhatók. 2014-ben és 2016-ban végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a moringa magok vízben oldódó kivonata képes eltávolítani a szennyezett vízben jelen lévő baktériumok és mikrobiális szennyeződések közel 100 %-át.
Az ásványi anyagok, aminósavak, antioxidánsok és egyéb vitaminok tárháza található meg ebben a Csodafában.
A növény 92 létfontosságú tápanyagot és 46 féle antioxidánst tartalmaz, a vas és a kálcium egyik természetes forrása.
A Moringa alkalmazása:
A friss levelek a spenóthoz hasonlóan felhasználhatók, például curryben vagy levesekben. Finom pesto is készíthető belőle. A moringa sok mustárolajat tartalmaz, ezért a friss moringa meglehetősen csípős ízű a nyelven. Pont ezért is a moringa nagyon alkalmas salátaöntetnek. A szárított moringa levelek íze viszont meglehetősen enyhe.
A tea elkészítésének legjobb módja a szárított levelekből való készítés. Egy csésze moringa teához körülbelül egy evőkanálnyi szárított levélre van szükség. A víznek nem szabad forrnia: Körülbelül 80 fokon a tea értékes összetevői megmaradnak.
A port lehetőleg tisztán, vízben fogyasztják, de fűszerként is használható. A moringa értékes életfontosságú anyagokat, például polifenolokat tartalmaz, amelyek csak a por melegítésével aktiválódnak. Ezért a moringa por főzéshez is használható. A moringa por turmixokba is belekeverhető.
A Moringa növény termesztése, nevelése:
A friss magokat tavasszal érdemes vetni, mikor kellő fény áll a magok csírázásához rendelkezésre. A csírázás friss magok esetében igen gyors, a kis magoncok is nagyon intenzíven fejlődnek.
Hazánkban konténeres növényként nevelhetjük, bár a szakirodalom szerint -6 fok a hidegtűrése a már nagyobb növényeknek. Kiültetve nagyon gyorsan fejlődik, hamar eléri az 1-2 méteres magasságot. Télen a szabadföldben nevelt növényeket takarni kell, előtte az ágakat, hajtásokat visszametszeni. Amennyiben nem szeretnénk, hogy növényünk nagyon magas legyen és a könnyebb gondozás érdekében a középső hajtáscsúcs visszametszésével bokrosabb fácskát nevelhetünk belőle. A téli védelmet kapott növények tavasszal újra gyorsan növekedésnek indulnak.
Jó vízelvezetésű, termékeny talajban és napos helyen nagyon jól nevelhető növény. A megfelelő körülmények között tartott növény akár már a csírázástól számított egy év elteltével virágzóképes.
Amennyiben kedvet érzel a Csodafa termesztéséhez, magjait tavasztól nálunk megvásárolhatod itt:
Örömteli és egészségben gazdag kertészkedést kívánok! :-)