Bougainvillea
Bougainvillea-Murvafürt gondozási útmutató
Az egyre melegedő időjárás miatt, nagy kereslet mutatkozik a forró teraszok és erkélyek bevirágoztatására alkalmas növények iránt. Erre tökéletesen alkalmas ez a kúszó cserje, melynek többsége az egyenlítői övből származik. Ott a nap-éj egyenlőség (12 óra világos és 12 óra sötét) indukálja a virágzást, így folyamatosan a növekedéssel együtt virágzik a növény.
A mi mérsékelt égövünkön ezt a virágos állapotot évente kétszer, a két napéjegyenlőség közelében (március 21. és szeptember 23.) érjük el. A tavaszi rövidnappalos indukció kb. június közepéig tart. Innen növényünk a 16-18 órás megvilágítás miatt csak vegetatív, azaz lombleveles hajtásokat hoz. Ekkor kezdődik a metszési időszak.
Visszavágás:
Amennyiben szeretnénk, hogy növényünk mérete nagyobb legyen úgy, a 30-40 cm-es leveles hajtások végét vissza kell csípjük. Egy-két hét múltán láthatjuk, hogy oldalhajtások növekednek, melyeket 6-7 leveles méretnél ismét visszacsíphetünk. (Csak a hegyét!) Ezen visszavágások hatására növeljük a hajtásszámot, ami az őszi újabb virágzást még erőteljesebbé teszi. A nyár közepi metszéseket augusztus 10-körül befejezzük, mivel az őszi nap-éj egyenlőség közeledtével ismét bimbóképződés indul.
Szeptember közepétől színeződő virágkezdeményeket láthatunk és a virágzás egészen a fagyokig tart. A nappalhosszúságra közömbös – nem egyenlítői – fajták kellő mennyiségű (8-10 ezer lux) fény hatására évente többször, nyár közepén is virágoznak.
A fagyveszély elől bevisszük növényünket.
Két módon teleltethetünk:
1. Amennyiben van fűthető télikertünk, vagy világos, kirakatablakos nappalink, akkor ide tehetjük. Itt a 20-25 fokos hőmérséklet sem jelent gondot. Akár télen is virágozhat, ha napsütéses telünk van.
2. A fentiek hiányában egy 8-14 fokos helyiség is alkalmas (pince, garázs, lépcsőház, fűtetlen szoba stb). Itt a fényhiány nem gond, mivel növényünk kopaszon telel, minden virágát, levelét lehullatja. Emiatt keveset öntözzük, hisz nincs mivel párologtatnia.
Tavasszal, amikor az éjszakai hőmérséklet huzamosan 8-10 fokot eléri, kitehetjük a szabadba. Ha kopaszon tesszük ki, rakhatjuk állandó helyére a napra, amennyiben levelesen melegről, akkor előbb félárnyékba, védve a zsenge leveleket a napégéstől.
Átültetés:
Legalább egy alkalommal tavasszal – mielőtt kitesszük – ültessük át.
Az ültető közeg laza, levegős legyen. Ezt azzal érhetjük el, ha vásárolható virágföldet minimum 50%-ban fehér tőzeggel (baltikumi vagy litván) keverjük. Erre azért van szükség, mert a sok nyári öntözés összetömörítené földjét, levegőtlenné tenné és növényünk fejlődését visszavetné, vagy akár pusztulásához is vezetne.
Öntözése:
Erős nyári melegben akár naponta javasolt (virágzó állapotban ne hagyjuk megszáradni, mert bimbóit eldobhatja) de soha ne hagyjunk alatta vizet órákig, mert a pangó vizet nem bírja.
A nyár közepi visszavágások alatt mérsékelten öntözzük, akár meg is lankaszthatjuk, mert így a hajtásnövekedés nem oly intenzív, és az őszi virágzást is elősegíti.
Tápanyagozás:
Tartós műtrágyával a legegyszerűbb és leghatékonyabb. Átültetéskor a földlabda alá hintjük és beültetjük. A hatástartamtól függően (3-6 hónap) adagolja a növénynek egyenletesen a tápanyagot. Ezután csak tiszta vízzel kell öntözni.
Permetezése:
A növény védelme érdekében felszívódó rovarölő szerrel preventíven permetezzük májustól szeptemberig havonta egy alkalommal.
Ennek a pár növénygondozási útmutatónak a figyelembe vétele már megteremti a sikeres murvafürt növény nevelését.