Hogyan teleltessük az adeniumot és a frangipánit?
Sokan felteszik a kérdést a téli időszak előtt és közben, hogy mi az optimális hely és hőmérséklet a pihenőidő alatt a szeretett, fétve óvott adenium vagy frangipáni növényeiknek?
Igyekszem jó tanácsokkal és értékes írással szolgálni, de azt is ki kell emelnem, hogy a növények teleltetése egyéni tényezőktől is függ.
Az egyik ilyen fontos tényező a hely, hogy milyen helyet tudsz a téli pihenésre biztosítani a növényednek. Nem mindenkinél egyforma körülmények adottak, a hely nagysága, kialakítása és hőmérséklete szempontjából. A téli pihenőhely helyes megválasztása szempontjából elsődlegesen a hőmérsékletet emelném ki. Nagyon fontos, hogy a telelő helyiségben a hőmérséklet ne legyen 15-fok alatt, a többi szempont ez után következzen. Ha nem biztosított a megfelelő hőmérséklet a téli időszakban, akkor ezek a trópusokról, Arab-félszigetről és sivatagos területekről származó növények könnyen megfázhatnak, ami később a növény elvesztéséhez vezethet. Tehát, először meg kell választani azt a helyiséget, ahol ez a minimum hőmérséklet biztosított lesz a növények számára. A magasabb hőmérséklet nem okoz gondot az adeniumoknak és frangipániknak.
Többször felmerült már az a kérdés, hogy garázsban, pincében áttelelhet-e az adenium vagy a frangipáni. A válasz: igen, amennyiben a fent említett hőmérséklet a téli időszakban is biztosított a növénynek, úgy ez a megoldás is jó lehet.
A legoptimálisabb megoldás viszont az, amikor a meleg mellett fényt is tudsz biztosítani a növényednek. Amikor a saját növényeimet teleltetem, akkor mindig úgy választom meg a télikertben a helyet a sok-sok faj között válogatva, hogy az adeniumok és a frangipánik az ablakhoz közeli területeken foglalhassák el helyeiket a téli időszakban. Fontossági sorrendet állítok fel, mivel a télikert nagysága korlátoz, helyszűke van, így fontos a jó tervezés.
Fontos, hogy a helyiségednek a szellőztetése is megoldott legyen. A nyirkos, vagy nem kellően szellőztetett telelő helyiségben gyorsan szaporodhatnak a gombák is.
A téli, fényhiányos és hideg időszakban az adenium és frangipáni növények nem folytatnak aktív anyagcserét, növekedésük lelassul, nyugalmi időszakba kerülnek, ekkor nincs vegetáció. Lombjuk lehullik és ezért az öntözést, a víz mennyiségét is csökkenteni kell ekkor számukra. Mivel nincs lombozat a növény a felesleges vízet nem tudja elpárologtatni, a gyökérnél felgyülemlett pangó víz táptalaja lesz a vírusoknak, gombáknak, melyek gyökérrothadást okozhatnak és ez szintén a növényünk pusztulásához vezethet. A téli öntözés is függ a helyiséged hőmérsékletétől, tájolásától, attól hogy milyen hamar szárad ki növényeid földje. Csak akkor adj növényednek vízet a téli időszakban és akkor is csak egy keveset, ha a földje már teljesen száraz.
Ha már a lombozatnál tartottunk, akkor örök kérdés a levágjam, vagy ne vágjam le a leveleket, avagy a miért kell levágni a leveleket?
Ezek a kérdések általában a frangipáni teleltetésénél szoktak elhangzani. Fontos tudni, hogy nem kell levágni a leveleket! Ezt a gyakorlatot akkor érdemes alkalmazni, ha valakinél nagyon sok növényt kell elhelyezni télire a telelő helyiségbe és helyszűkében vagyunk. Ilyenkor érdemes levágni az amúgy is a későbbiekben lehulló leveleket, mert ezzel könnyebbé tehetjük a növényekhez való hozzáférést és a korokozók elleni védekezést. Én ezt a gyakorlatot alkalmazom, hogy behordáskor levágom a növények leveleit, de ha csak egy-két növényem lenne, akkor biztosan nem tenném ezt.
A téli időszakban támadnak az atkák!
Bármennyire is gondoskodóak vagyunk, sajnos nagyon sokszor szembesülünk azzal, hogy növényeinken atkák és annak nyomait fedezzük fel télen. Ennek egyik oka, hogy a szabad szemmel szinte nem is látható apró kis lárvák, vagy peték már a behordáskor rajta vannak a növényen és a telelő helyiség vagy lakásunk, (aki ott teleltet) egyenletes hőmérsékletű terében nagyon könnyen kifejlődnek és elszaporodnak.
Érdemes már behordáskor a növényünket megelőző permetezésnek alávetni, de amint észleljük a kártevők jelenlétét mindenképpen permetezzük le őket rovarölő szerrel. A permetezés előtt ajánlott a levelek zuhanyozása, majd a levelekkel együtt a növény szárának és törzsének lemosása. Ezután permetezzük a növényünk az éppen aktuális szabadforgalmú növényvédő szerrel. A permetezést érdemes 3x ismételni és az atka elleni szereket többször cserélni, váltani. A permetszerhez tapadásfokozó adalékanyag is keverhető (káliszappan), mely segítség lehet a fényes, viaszos levelű növényeknél, hogy a permetszer könnyebben tapadjon a növény levelére, ezáltal hatékonyabb legyen a felszívódás. A növényvédőszer kijuttatásakor fontos, hogy a levél fonákjára, a növény törzsére, szárára és akár a földjébe is permetezzünk belőle.
A kártevő elleni védelem nagyon fontos, hogy növényünk ne gyengüljön le a korokozók által, mert sajnos a gyenge növény is hamarabb elpusztulhat a téli időszak alatt.
Tápanyagot ne adj növényed számára a pihenő idő alatt, azt a vegetációs időszak kezdetekor, tavasztól vezetjük be újra a növényeknél. Néha hosszúnak tűnik a téli időszak, hogy nem láthatjuk növényeinket teljes pompájukban, de a téli odafigyelés, gondoskodás is épp olyan fontos számukra, mint a tavaszi vagy a nyári gondozás.
Tavasztól majd mikor a vegetációs időszak kezdetét veszi, az egészséges és jól áttelelt növényeink újra nagy örömöt okoznak majd!
Bármilyen kérdésed adódik a növényeiddel kapcsolatban a téli időszak alatt is, keress bizalommal!
Andrea