Szárított lótusz - Nelumbo nucifera
A lótuszhüvely, botanikai nevén Nelumbo nucifera, eredetileg Indiából származik.
A lótuszt szent vízi növénynek tartják, amely a nyugalmat és a derűt szimbolizálja. A lótusz, amelyet szent lótusznak vagy a Kelet lótuszának is neveznek, gyakran megtalálható a keleti vallások istenábrázolásain. Ez a növény gazdag történelemmel rendelkezik, és bizonyos kultúrák számára jelentőséggel bír.
Amikor a lótuszvirágra gondolunk, egy finom virágot képzelünk el egy tavon - kevésbé szokás elképzelni a belőle kinövő gyümölcsöt. Az érett lótuszvirág virágporzójából egy "álgyümölcs" fejlődik ki, amely a valódi, magszerű gyümölcs védelmére szolgál. A nagy, méhsejt alakú, magokat tartalmazó lyukakkal borított, hosszú, merev kocsányon ülő, nagyméretű gyümölcs alkotja a lótuszvirágot, amikor megszárad. A szárított lótuszvirág barna, majdnem fekete színe domborzatot és struktúrát kölcsönöz ennek a klasszikus tónusú dísztárgynak.
A buddhizmusban a lótusz maga Buddha, de a tanításait is szimbolizálja; a lótusz növény azon képessége, hogy a sár és a piszok lepereg róla, a tisztaság szimbóluma, és ezért a buddhista dharma metaforája, amelyen keresztül az ember legyőzheti a saṃsārával járó szenvedést.